Crisana jest regionem położonym na zachodzie Rumunii, na południowo-zachodnim krańcu Karpat, na pograniczu z Węgrami. Region idealnie nadaje się pod uprawę czerwonych odmian winorośli. Najważniejsze okręgi winiarskie to: Bihor, Miniş i Maderat. Najprawdopodobniej jest to miejsce skąd pochodzi Kadarka i właśnie ona oraz Pinot Nor, Merlot, Cabernet Sauvignon i Fetească Neagră zdominowały tutejsze uprawy. Wśród białych odmian, które stanowią nikły procent upraw, znaleźć można Furmint czy endemiczne: Mustoasa de Măderat, Fetească Albă i Fetească Regală.

 

Bacanta Feteasca Neagra 2013

Feteasca Neagra w prawdziwie szlachetnej odsłonie – dojrzewanie 14 miesięcy w beczce sprawiło, że możemy poczuć aromaty suszonych śliwek, leśnych jagód, czekolady i wanilii.

Czytaj więcej

Classic Furmint 2014

Furmint w bardzo ciekawej odsłonie – wyczuwalne aromaty jabłek, zielonej trawy i minerałów.

Czytaj więcej

Cadarissima 2013

Tradycja tworzenia win botrytyzowanych z czerwonych odmian winogron sięga pierwszej połowy XVIII w.

Czytaj więcej

Aradinum 2009

Kwintesencja wina w klasycznym stylu o najwyższej jakości jaka może powstać w Rumunii połączone z silnym akcentem węgierskiej tradycji winiarskiej.

Czytaj więcej

Classic Cadarcă 2014

Odmiana mimo, iż w powszechnej świadomości uchodzi za odmianę węgierską ponoć pochodzi właśnie z okolic apelacji Minis. I trzeba przyznać, że świetnie się czuje w tym terror.

Czytaj więcej

Classic Fetească Neagră 2014

Fetească Neagră jest tym czym Sangiovese w Toskanii i Cabernet w Bordeaux - jest dobrem narodowym Rumunii. Wino ma  intensywną barwę, w aromatach góruje owocowość z niuansem przypraw.

Czytaj więcej

Stonewine Furmint 2012

Obok Cadarki uprawianej tu z dobrym rezultatem, Furmint jest kolejną, kojarzoną z Węgrami  odmianą. Kunszt winiarza ukazuje zarówno nowe oblicze tego szczepu jak i potencjał parceli.

Czytaj więcej

Stonewine Cadarcă 2009

Cadarcă w najlepszym wydaniu. Daleko odbiega od mało treściwych win, z którymi dotąd kojarzyła się nazwa tej odmiany.

Czytaj więcej

StoneWine Fetească Neagră 2011

Flagowa odmiana rumuńskich czerwonych winorośli w iście mistrzowskim wydaniu. Oczom ukazuje się pełna, rubinowa barwa i wyraźna oleistość.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2019, Enocarpathian.eu