Transylwania jest regionem umiejscowionym w środkowej części Rumuni. Położony na wysokości 300 m n.p.m jest  najchłodniejszym z rumuńskich regionów winiarskich. Przeważają tu gleby piaskowe i aluwialne. Areał upraw obejmuje 14 tysięcy hektarów. Część winnic zlokalizowana jest na stromych zboczach. Od północy, wschodu i południa region otoczony jest urokliwymi łańcuchami górskimi Karpat.

Kultura tego regionu od zawsze związana była z produkcją wina. Jednak lata powojenne nie były łaskawe dla tutejszego winiarstwa. Choć nie zaprzestano produkcji, to jednak aż do upadku komunizmu powstawały tu miernej jakości wina na wewnętrzne potrzeby. Poczynając od lat ’90 ubiegłego stulecia stopniowo jakość miejscowych win zaczęła się poprawiać, a ich pozycja na rynku jest coraz wyższa.

Ważniejsze apelacje to Jidvei, Alba Iulia oraz okręg Târnave, słynące z win białych, które wyraźnie przeważają nad czerwonymi. Ze względu na warunki naturalne i chłodniejszy niż w innych regionach klimat, jest to miejsce sprzyjające produkcji win musujących. W czasach współczesnych w Transylwanii uprawia się zarówno stare odmiany lokalne jak i międzynarodowe. Najczęściej spotykane odmiany to Fetească Albă, Fetească Regală, Muscat ottonel, Pinot gris, Sauvignon blanc, Traminer, Riesling italian.

 

Dreamer Cabernet Sauvignon Rose 2016

Różowe wino słodkie, z najpopularniejszego z czerwonych szczepów, posiada głęboką, piękną barwę.

Czytaj więcej

Dreamer Cabernet Sauvignon 2016 - cz

Linia win rumuńskich dla miłośników win lekkich i półsłodkich. Późny zbiór zapewnił na tyle cukru w winogronach by po fermentacji wino miało odpowiednią zawartość alkoholu i słodycz na poziomie wina półsłodkiego.

Czytaj więcej

Dreamer Chardonnay 2016 - b

Białe wino półsłodkie z powszechnie uprawianego Chardonnay. Grona z późnego zbioru,   winifikowane metodą reduktywną zapewniają bogate, dojrzałe i słodkie owocowe aromaty.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

© 2013-2019, Enocarpathian.eu