Wina ze Słowacji

Mamy dowody ze wino na terenie Słowacji produkowali już Celtowie. Następnie uprawy i produkcje rozwijali Rzymianie. Najstarsze piwnice służące przechowywaniu i dojrzewaniu wina pochodzą z XIII wieku. Wtedy też osadnicy z Włoch przywieźli ze sobą sadzonki Furminta, podstawowej odmiany używanej do produkcji win tokajskich. Pod koniec średniowiecza obszar uprawy winnic przekraczał 40 000 hektarów średniowieczu.

Co ciekawe Bratysława była, po francuskiej Szampanii, pierwszym miejscem w Europie gdzie zaczęto produkcję wina musującego metodą zbliżoną do szampańskiej, tzn. przez dojrzewanie młodego wina z dodatkiem cukru w butelkach. Winiarskie regiony Słowacji to region Małych Karpat, południowosłowacki, nitriański, środkowosłowacki, wschodniosłowacki oraz Tokaj.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Poprzedni Następny

White Cuvée

Wino będące kompozycją odmian charakterystycznych dla zachodniego terroir Słowacji. W nosie mocne aromaty muskatowe i traminowe, świeże tropikalne owoce z odrobiną ziół i rodzynek.

Czytaj więcej

Tramín Červený Black Line 2013

Szczep często wykorzystywana w kupażach celem wzbogacenia bukietu. Młode wina z Tramina cechuje kwiecisty nos i lekkość w ustach. Takie właśnie cechy posiada też Tramin Black Line.

Czytaj więcej

Tokajský Výber 5 Putňový 2003

Wino będące symbolem i wizytówka regionu. Zdecydowana dominacja aromatów pochodzących z rodzynek i suszonych tropikalnych owoców, kandyzowanych białych owoców, miodu oraz nut orzechowych.

Czytaj więcej

Tokajský Výber 3 Putňový 2006

Najszlachetniejsza rodzina tradycyjnych win z Tokaju to wina powstałe z połączenia 3 wiaderek ręcznie zbieranych, porażonych rodzynek z winem samorodnym powstałym w mniej łaskawych latach.

Czytaj więcej

Tokajsky Forditas 2005

Wino o podobnym sposobie winifikacji co słynne Ripasso z Veneto. Wino z gron porażonych botrytis cinerea, powtórne zalanie samorodnym tworzą Forditas, który następnie dojrzewa w beczkach.

Czytaj więcej

Tokajské samorodné 2009

Wino typowe dla regionu i niespotykane w szerokim świecie. Wytrawna odsłona synergii klimatu, ziemi wulkanicznej, endemicznych szczepów i stylu wytwarzania.

Czytaj więcej

Tokajské samorodné 2006

Nietuzinkowe wino, zapowiadające treści jakie znajdziemy w winach putnowych. Jest od nich lżejsze i mniej kleiste. Dla osób stroniących od wysokiego cukru chcących poznać styl słodkich win botrytyzowanych.

Czytaj więcej

Sauvignon Blanc 2007

Niespotykane w świecie win botrytyzowanych. Mamy tu do czynienia z winem w 100%  złożonym z Sauvignon Blanc z późnego, ręcznego zbioru pojedynczych gron porażonych szlachetną pleśnią.

Czytaj więcej

Ryzling Rýnsky 2011

Obok Sauvignon, drugie białe wino wytrawne jakie tworzy ten winiarz, a ponieważ posiada niebywałą intuicję potrafi zaskoczyć każdym ze swoich win.

Czytaj więcej

Rumin 2008

Jedyny kupaż w winnicy Fundus Regius. Winiarz choć koncentruje się na produkcji odmianowych win, w tym przypadku połączył dwa wina, które wspaniale uzupełniły wzajemnie.

Czytaj więcej

Rulandské Šedé Gold Line 2012 1

Wina z Pinot Gris znane z Alzacji i północnych Włoch są orzeźwiające i potrafią być pełne. Dol’any zaskakują umiejętnością okiełznania tej odmiany, prezentując wino którego nie powstydziłyby się znacznie cieplejsze terroir.

Czytaj więcej

Rosa 2012 (2)

Odmianowe wino z bardzo przemyślanej krzyżówki. Gewürztraminer wniósł, niespotykany w czerwonych winach, bukiet zdominowany przez różę, od które nowa nowa odmiana wzięła swoją nazwę.

Czytaj więcej

Rosa 2012

Odmianowe wino z bardzo przemyślanej krzyżówki. Gewürztraminer wniósł, niespotykany w czerwonych winach, bukiet zdominowany przez różę, od które nowa nowa odmiana wzięła swoją nazwę.

Czytaj więcej

Rizling Rýnsky 2006

Wino powstało z Rizlinga Reńskiego, na wzór win niemieckich typu beerenauslese. Klarowne, o nasyconej barwie, uszlachetnionej długim leżakowaniem i tłustych łzach.

Czytaj więcej

Red Cuvée

Wino przekonuje do siebie słodkawym aromatem porzeczek oraz wiśni z nutą dymu i przypraw, na podniebieniu nieprzesadzona skórzana tanina i soczystość, pije się je łatwo i przyjemnie.

Czytaj więcej

Pálava 2009 Slamové vino 1

Obcując z tym winem warto przypomnieć, iż technika podsuszania zebranych winogron w celu odparowania wody i zagęszczeniu soków powstała właśnie na tej ziemi.

Czytaj więcej

Pálava 2 2012

Wino powstałe z selekcjonowanych, bardzo dojrzałych gron. Odmiana opracowana w Czechach, dobrze przyjęła się na słowackiej ziemi, po drugiej stronie Karpat.

Czytaj więcej

Pálava 1 2012

Odmiana powstała z połączenie bardzo aromatycznego, wręcz perfumowanego Gewürztraminera z mineralnym, lekko naftowym Müller-Thurgau. Błyszczące i dość gęste jak na wino wytrawne.

Czytaj więcej

Muškát Žltý 2013

Odmianowe wino półsłodkie z piwnic tokajskich na Słowacji. Ciemno słomkowa barwa rocznego wina zdradza kontakt z tlenem, co jest spójne z miejscowym stylem tworzenia win.

Czytaj więcej

Merlot rose Gold Line 2012 1

Kilkugodzinna maceracja pozwoliła na uzyskanie wina o jasnej, różowo-łososiowej barwie. Wyraźne aromaty, charakterystyczne dla różowych win, rześkość zawdzięczają młodości.

Czytaj więcej

Merlot Gold Line 2004 1

Rzadko spotykamy na Słowacji potężne, dobrze zbudowane, długowieczne wino czerwone,  a już wyjątkowo rzadko z odmiany Merlot. Barwa i lekko brązowe obrzeża, sygnalizują  że wino to jest w pełni swojego wieku.

Czytaj więcej

Merlot biele z modrého Gold Line 2012 1

Wino od początku intrygujące. Białe, choć podobnie jak Blanc de Noir uzyskane z ciemnych winogron. Autor widząc potencjał odważył się  winifikować Merlota bez maceracji.

Czytaj więcej

Furmint 2011 Ľadové vino 1

Przywykliśmy do słodkich win z tej odmiany, uzyskanych z gron porażonych szlachetną pleśnią. W tym przypadku słodycz w winie uzyskana została poprzez wymrażaniem wody w gronach.

Czytaj więcej

Frankovka modrá barrique 2011

Winnica w zachodniej Słowacji nie mogłaby istnieć bez tej odmiany. Wino znane pod nazwami Blaufränkisch w Austrii, Kékfrankos na Węgrzech czy Lemberger w Niemczech.

Czytaj więcej

Frankovka modrá 2006

Wino, które bardzo wysoko podnosi poprzeczkę innym winiarzom pracującym z tą odmianą. Cierpliwie wyczekane, winifikowane z zamysłem stworzenia wina długodojrzewającego.

Czytaj więcej

Dunaj 1 2011

Odmiana opracowana na Słowacji. Aromatyczny Muskat Bouschet połączono z mocnym Portugieserem, dopełniając subtelnym St. Laurentem.

Czytaj więcej

Chardonnay Black Line 2012 1

Powszechnie znana odmiana znalazła swoje miejsce na Słowacji. Specyfika regionu sprzyja powstawaniu żwawych win z tej odmiany. Takie jest także to Chardonnay.

Czytaj więcej

Cabernet Sauvignon Gold Line barrique 2009

Im dalej na północ tym bardziej uprawa Cabernet Sauvignon sprawia trudności. Jozef Mikus udowadnia, że i tu zrobienie dobrego Caberneta jest możliwe.

 

Czytaj więcej

Cabernet Sauvignon 2007

Autor tego wina wielką wagę przykłada do wyboru optymalnego momentu zbiorów, codziennie kontrolując proces dojrzewania gron. Wino pokazuje jak ważny jest dla niego ekstrakt.

Czytaj więcej

Blanc de Noir Brut

Wino powstałe poprzez, zachodzący w butelce, proces samonasycenie się dwutlenkiem węgla. Sam fakt, iż powstało z ciemnej odmiany Pinot Noir zapowiada nietuzinkowe wrażenia.

Czytaj więcej

Blanc de Blancs Brut

Wino uzyskiwane metodą tradycyjną zobowiązuje. Subtelne, lekko ulatujące bąbelki i jasno słomkowa barwa wskazują, iż winifikacja była przeprowadzona właściwie.

Czytaj więcej

Alibernet 1 barrique 2009

Opracowana w Odessie mieszanka Alicante Bouschet i Cabernet Sauvignon. Leżakowanie w beczkach typu barrique pozwoliło uzyskać kompleksowe wino.

Czytaj więcej

Fundacja ENO Carpathian
Kombornia 1
38-420 Korczyna

Tel.:(+48) 13 435 42 89
Fax: (+48) 13 435 42 88
fundacja@enocarpathian.eu

 

UWAGA! Strona wykorzystuje pliki cookie.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zrozumiałem
© 2013-2015, Enocarpathian.eu